OPOWIEŚĆ NUMER 5  „Zarabiacie na rozwiązywaniu umów”

✅1.Jak mieszkanie zostało znalezione?

Mieszkanie zostało znalezione dzięki programowi moniter.pl, który przeszukuje dla nas internet dostarczając okazje do podnajmu, taki nasz wirtualny pracownik buszujący w sieci. Szybki telefon, odebrała kobieta z miłym głosem, umówiliśmy się na oglądanie.

✅2.Pierwsza wizyta w mieszkaniu? Na co zwróciłem uwagę?

Właścicielami okazało się dojrzałe małżeństwo, bardzo otwarci, sympatyczni, szybko nawiązaliśmy nić porozumienia. Mieszkania było w bloku. Standard jak na wynajem bardzo dobry, czysto, świeżo, wyspoażenie w dobyrm stanie. Układ mieszkania już miał wydzielone 3 niezależne pokoje i kuchnie z jadalnią, którą mogliśmy przerobić na pokój. Powstałyby z tego 4 niezależne pokoje, kuchnia i łazienka, nasz ulubiony układ ok.60m2. Pokoje już były umeblowane, co pozwoliło by nam zaoszczędzić na kosztach wyposażenia.

✅3.Typ właściciela

Małżeństwo mieszkające blisko centrum Olsztyna, posiadające mieszkanie, które ma być wynajmowana jako dodatkowe źródło dochodu. Zależało im na bezobsługowym najmie, wiec wpadaliśmy w jedno z naszych najważniejszych kryterii podnajmu, bierzemy obowiązek obsługi najemców na siebie. Byliśmy dobrej myśli.

✅4.Rozmowa z właścicielem

Po oglądaniu mieszkania jeszcze chwilę porozmawialśmy przed blokiem, ustaliliśmy, że muszę przedyskutować temat z Kasią i dam im znać. Przeliczyliśmy jakie kryteria finansowe pozwalają nam zacząć współprace w podnajmie, jakie będą koszty odświeżenie i drobnego podwyższenia standardu mieszkania.

Właściciele zaprosili mnie do swojego domu rodzinnego, na rozmowę o konkretach przy kawie.

Zabrałem ze sobą umowę podnajmu. Po chwili rozmowy przedstawiłem im naszą propozycje, że chce wynająć ich mieszkanie na długi okres 5 lat, że ja będę odpowiedzialny za mieszkanie i chce wynajmować je dalej dla młodch osób pracujących i studiujących. Na początku pomysł im się spodobał, że ktoś za nich będzie latał przy wynajmie, a oni będą mieli spokój i pieniądze co miesiąc na koncie. Atmosfera była bardzo wesoła i sympatyczna. Przedstawiłem im umowę podnajmu, wspólnie ją przeczytaliśmy kartka po kartce, tłumacząc każdy zapis, który był w jakiś sposób nie zrozumiały.

Dogadaliśmy się finansowo i czasowo kiedy moglibyśmy już wejść do mieszkania.

Ustaliliśmy czas podpisania umowy po weekendzie.

Jak to po weekendzie, właściciele zaczeli rozmawiać o podnajmie z rodziną i najbliższymi i tu zaczęły się problemy.

Właścicielka zadzowniłą do mnie po weekendzie z oburzeniem w głosie i oskarżającym tonem, że rozmawiała z bliską jej osobą i ona zna takich jak my, że my oszukujemy ludzi, podpisujemy z nimi umowy na długie lata, później robimy tak by rozwiązać umowe i zarabiamy na karach umownych, które są zapisane w umowie, że ona nie myślała że tak można postępować z ludzmi,że czuje się oszukana.

Niestety na nic zdały się moje spokojne tłumaczenia, że możemy się jeszcze raz na spokojnie spotkać, nawet z tą osobą bliską, która tak uważa, że możemy przejechać się po innych podnajętych mieszkaniach, porozmawiać z właścicielami, tych mieszkań. Pokazać czystą prawdę, bo nie mamy nic do ukrywania.

Ostatecznie, właścicielka nie dałą się namówić na kolejne spotkanie.

✅5.Wyzwania do pokonania

✅6.Koszty remontu

✅7.Czas realizacji

✅8.Problemy po drodze

✅9.Czas wynajęcia pokoi

✅10.Problemy po wynajęciu

✅11.Zysk czas zwrotu

ZDOBYTE DOŚWIADCZENIE, CZYLI JAK SPRAWIĆ BY ODMOWY PRACOWAŁY NA NASZĄ KORZYŚĆ:

✅1.Im więcej przeprowadzamy rozmów z właścicielami mieszkań tym swobodniej czujemy się w rozmowie z nimi, szybiej nawiązujemy nić prozumienia i wstępnego zaufania.

✅2.Coraz bardziej znając lokalny rynek, szybciej obliczamy koszty przystowania lokalu do podziału na pokoje i konkretniej rozmawiamy z właścicielami z większą lekkością mówimy o naszej usłudze podnajmu.

✅3.W tym przypadku czas decyzji zagrał na naszą niekorzyść. Kontakt z bliskimi i opowiedzienie o podnajmie, spotkał się ze zniekształconą i nie prawdziwą wersją, która już była cieżka do naprostowania. Warto unikać spotkać w piątek przed weekendem, lepiej ustawiać spotkania na początku tygodnia.

✅4. Ludzie naprawdę nie rozumieją usługi podnajmu, nawet niektórzy agenci nieruchomości nie wiedzą na czym on polega, co jest dla nas zawsze zaskoczeniem. Trzeba mieć dystans do tego jak bliscy postrzegają tą usługę i konsekwentnie szukać dalej. Po tej sytuacji na kolejnym oglądanym mieszkaniu w bloku obok podpisaliśmy umowę na 5 lat na jeszcze lepszych warunkach finansowych, gdzie właściciel bym bardzo zadowolony, że jesteśmy i prowadzimy taką usługę.